Logowanie  Rejestracja
BDTeam Strona Główna
 Home  Galeria - Gallery  Historia - History  Członkowie - Members  Forum - Board  Newsy - News  Linki - Links  Sesje - Sessions


HISTORIA BDTeam-u czyli KOŁA ASTRONOMICZNEGO
XXVII LO im. TADEUSZA CZACKIEGO
w Warszawie

Właściwie można powiedzieć że historia Koła tonie we mgle przeszłości. Zaczęło się od ćwiczeń astronomicznych w terenie na obozach integracyjnych pod Gnieznem, na Mazurach, w Bieszczadach, od obserwacji nieba na obozach narciarskich na Stożku i od scenek teatralnych na tych obozach o gwiazdozbiorach i planetach.
Ważną datą, którą można by uznać za początek oficjalnej działalności była pierwsza sesja teleskopowa przez Internet zorganizowana w naszej szkole w marcu 2003 roku przez Pana dr Lecha Mankiewicza z PAN w ramach amerykańskiego programu Telescopes in Education, w skrócie TIE. Zostały wtedy wykonane pierwsze zdjęcia odległych obiektów, takich jak galaktyki czy mgławice planetarne.
Ta sesja zainaugurowała nasz udział w programie TIE, do dzisiaj przeprowadziliśmy kilkanaście sesji teleskopowych z różnych miejsc na świecie: Chile, Kaliforni, Hawajów.
Mamy z tych sesji pokaźne archiwum zdjęć.
Otrzymane na sesjach zdjęcia wymagały dodatkowej obróbki, więc zaczęliśmy się spotykać na zajęciach poświęconych nauce obróbki zdjęć w specjalnych programach a także ćwiczeniach wykorzystujących zdjęcia do wyznaczania np. temperatury gwiazd czy identyfikacji księżyców planet.
W ten sposób narodziło się Koło Astronomiczne.
Sesje teleskopowe wprowadzają pewien niedosyt, nie zawsze uczniowie czują, że to jest realny świat i po drugiej stronie łącza internetowego stoi prawdziwy teleskop, jest noc, choć u nas dzień, i ten teleskop słucha naszych poleceń a kamera wykonuje zdjęcia z czasem naświetlania, jaki jej zadamy. Trochę tak, jak to pisze prof. Michał Heller ; „Przyciska się guzik lub jakiś klawisz i skutek pojawia się natychmiast w postaci zadziałania automatu lub obrazka na ekranie. Nie towarzyszy temu wiedza o tym, „co się dzieje w środku”.” Chcieliśmy brać udział w tym „środku” i umożliwiła nam to Fundacja Liceum Tadeusza Czackiego kupując dla Szkoły w grudniu 2004 roku teleskop.
Wyjeżdżamy z teleskopem na obserwacje na Stożek lub pod Warszawę, bo w Warszawie jest zbyt duże zanieczyszczenie światłem. Nawiązaliśmy kontakt z Gimnazjum w Józefowie, gdzie zorganizowaliśmy sesje teleskopową z obserwacjami Saturna. Pierwsze spojrzenie na Księżyc czy planetę przez okular teleskopu robi zawsze piorunujące wrażenie.
Filmy z obserwacji są rejestrowane dzięki połączeniu teleskopu z kamerką internetową otrzymaną w ramach europejskiego programu EUROPE – HANDS ON UNIVERSE, w skrócie EU-HOU. Kamerka ta jest specjalnie dostosowana do wykonywania zdjęć z długimi czasami naświetlania bardzo przydatnymi w astronomii.
Mamy już wykonane filmy z obserwacji Księżyca w różnych fazach, Saturna, Jowisza oraz plam na Słońcu. Uczymy się obrabiać te filmy i uzyskiwać z nich ciekawe zdjęcia.
Nasza działalność już kilkakrotnie była obiektem zainteresowań mediów: nagraliśmy kilka audycji dla Radio BIS, w listopadzie braliśmy udział w programie telewizyjnym „5 –10 –15” poświęconym astronomii, a 2 lutego 2006 roku przeżyliśmy wizytę Jej Wysokości Księżniczki Anny z brytyjskiej rodziny królewskiej.
Ta wizyta zapoczątkowała nasz udział w programie „Faulkes Telescopes”, dzięki któremu mamy dostęp do teleskopów o 2-metrowej średnicy zwierciadła znajdujących się na Hawajach i w Australii. W najbliższym czasie, 26 kwietnia, odbędzie się pierwsza sesja na tym teleskopie, poprzednie nie doszły do skutku z powodu bardzo złej pogody na Hawajach. Zdjęcia wykonane na tym teleskopie pozwolą na przeprowadzenie pomiarów jasności gwiazd w gromadach otwartych i wykonania na ich podstawie diagramu H-R dla tych gromad i oszacowanie ich wieku. Będziemy również mierzyć jasność świeżo odkrytych supernowych. Udział w programie EU-HOU daje nam również dostęp do 7-metrowego radioteleskopu z Wielkiej Brytanii, wykonaliśmy już na nim pierwsze obserwacje, w najbliższym czasie będziemy się uczyć je opracowywać.
Do obserwacji można również używać skromniejszego zestawu: obiektyw aparatu typu Zenith, kamerka i komputer. Mamy filmy z takich obserwacji.
8 czerwca 2004 roku zbudowaliśmy skromne obserwatorium astronomiczne do obserwacji przejścia Wenus przez tarczę Słońca z użyciem lornetki terenowej. Obraz był na specjalnym ekranie, mała kropka Wenus na dużej tarczy Słońca była świetnie widoczna.


Kilkakrotnie byliśmy zapraszani na prezentacje naszej działalności na seminariach dla nauczycieli w 2004, 2005 i 2006 roku.
Opiekun Koła, Barbara Dłużewska, kilkakrotnie wyjeżdżała na szkolenia w ramach programu EU-HOU i utrzymuje kontakty z nauczycielami prowadzącymi z uczniami obserwacje astronomiczne i należącymi do programu EU-HOU.

©Renczus - Jarek Rencz Nadzór merytoryczny: prof. Barbara Dłużewska Design & code by Renczus - Jarek Rencz